Ako porovnávať tekuté mydlo a mydlovú penu - LORIKA Slovakia s.r.o.

        Spoľahlivé produkty a servis
               pre čistotu akejkoľvek prevádzky

Ako porovnávať tekuté mydlo a mydlovú penu

V dnešnom článku sa budeme venovať optimalizácii nákladov pri tekutých mydlách, mydlových penáchkrémoch na ruky a abrazívnych pastách.

Riadenie nákladov spočíva vo voľbe systému a nie v znižovaní kvality (ceny).

Výsledný efekt používaného mydla, sú kvalita (zloženie), dávkovanie (pena,mydlo) a spôsob balenia (od jednorazových patrón po kanistre v rôznych objemoch). Pri výbere mydla by sme si mali zodpovedať otázky:


Aké je prostredie, v ktorom sa toalety nachádzajú /odolnosť dávkovačov a znečistenie rúk/ ?

-        ťažký priemysel s vysokým výskytom prevádzkovej špiny (potreba abrazívneho mydla)

-        prostredie so zvýšenými požiadavkami na čistotu prostredia a na prísnu hygienu rúk

-        administratívne budovy, nákupné centrá a iné verejné miesta (potreba bežného mydla v dávkovači s väčším objemom)Aká je frekvencia návštevnosti toaliet / kapacita dávkovačov/ ?


-        vo výrobnej hale s viaczmennou prevádzkou

-        v malej prevádzke s malým počtom pracovníkov alebo v hoteli, obchodnom centre


Ako dôležitý je celkový dojem návštevníka toalety?

-        v reštaurácii, či hoteli bude zrejme dojem na 1. mieste

-        v administratívnej budove pravdepodobne tiež (obchodní partneri, klienti, ...)

-        u radových zamestnancov bude prevládať zdravotná nezávadnosť a uspokojivý efekt umývania

-        vo výrobnej hale to bude zrejme odolnosť a robustnosť zariadení spolu s účinnosťou mydla na veľké znečistenia.


Tekuté mydlo

Najrozšírenejší systém na umývanie rúk. Porovnajte si, koľko stojí kvalitné mydlo na pultoch drogérií, ktoré si kupujete domov.

V súčasnosti sa pri výberových konaniach stretávame s mydlami za cenu pod 0,50 € / 1 L bez DPH.  Je však otázne, čo obsahuje dané „mydlo“. Vedeli ste, že väčšia hustota mydla sa dosiahne pridaním soli? Potom sa čudujeme, že nám niektoré mydlá vysúšajú pokožku.


Dané mydlo za tú cenu určite neobsahuje parfum a ďalšie zložky na zvláčnenie pokožky. Je to len hustá tekutina, ktorá má vytvárať dojem, že si máte čím umyť ruky. Pravdepodobne je balené v nekvalitnom plastovom kanistri, ktorý sa môže poškodiť už pri bežnom zaobchádzaní.


Penové mydlo

Na verejných miestach sú praktické systémy dávkovania penového mydla. Ak je penové mydlo kvalitné, poskytuje rovnaký efekt umytia rúk pri 2,5 – 3 násobne nižšej spotrebe. Napriek tomu, že je drahšie, pri prevádzke sa prejaví jeho úspornosť a v konečnom dôsledku sa náklady nezvýšia. Oproti mydlu má aj ďalšie výhody:

Dávkovače s penou zvyčajne nepretekajú a pena sa nedá použiť bez napeňovača v dávkovači, t. j. nedá sa načapovať na „domáce“ použitie do pripravenej fľaše.


Abrazívne mydlo

Pre niektoré typy znečistenia rúk budeme potrebovať mydlo s abrazívnymi prísadami. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo kvalitných produktov. Používajú umelé abrazívne zložky a citrusové terpény, ktoré šetrne odstránia znečistenie z rúk. Mnohé majú v sebe aj zvláčňujúce prísady.

Oproti nim sa stále používajú tuhé pasty – pomleté piliny, ktoré vám odstránia špinu z rúk tým, že pôsobia ako šmirgeľ a špina zmizne aj s časťou pokožky. Okrem toho upchávajú odpad a ich spotreba je neúmerne vysoká oproti tekutým pastám.

Samozrejme abrazívne mydlo si vyžaduje špeciálne konštruovaný dávkovač, ktorý je odolný voči abrazívnym zložkám.


Krém na ruky

V prípade častého umývania alebo dezinfekcie rúk sa často vyžaduje krém na ruky. Ak používate kvalitné mydlo alebo penu, je krém mnohokrát už ich súčasťou.


Dezinfekcia rúk

Tam kde sa vyžaduje zvýšená hygiena rúk alebo sa stretáva veľa ľudí, je vhodné umiestniť dávkovač s dezinfekciou vo forme gélu, peny alebo alkoholovej tekutiny. Samozrejme dezinfekcia si vyžaduje špeciálne konštruovaný dávkovač, ktorý je odolný voči dezinfekčným zložkám. Z dôvodu zvýšenej hygieny odporúčame bezdotykový dávkovač.


Sprchové šampóny

Nakoľko ide o kozmetický výrobok a produkt, ktorým si budú ľudia umývať celé telo, vždy požiadajte o certifikát nezávadnosti. Z dôvodu vyššej hygieny odporúčame dávkovač s patrónou /kartridžou/.


Balenie:

Patróny /kartridže/

Výhodou mydla/peny je jej kvalita /vyrábaná renovovanými firmami/. Prevádzky so zvýšenými požiadavkami na hygienu ako je potravinárstvo, zdravotníctvo, farmácia alebo laboratóriá vyžadujú jednoznačne tieto systémy. Nevýhodou je, že sa väčšinou nedajú priebežne dopĺňať a nie je možné použiť iné ako tieto patróny. Je to ochrana voči konkurencii, aby bol zákazník viazaný len na jeden typ /výrobcu/.


Kanister

Výhodou je cena a možnosť priebežne z neho dopĺňať univerzálne dávkovače. Nevýhodou je, že po otvorení kanistra je možná kontaminácia a znehodnotenie zvyšného obsahu v kanistri.


Dávkovače: 
Ak Vám niekto povie, že jeho dávkovač dávkuje najmenšie množstvo mydla /napr. 0,2 ml/ tak načo tam je? Táto dávka nestačí na kvalitné umytie rúk. V prevádzkach citlivých na hygienu, napr. v potravinárstve, sa vyžaduje min. 2 ml dávka mydla. Malá dávka znamená obmedzenú hygienu.

Každý seriózny dodávateľ Vám nezáväzne dovolí vyskúšať si jeho systém v praxi. Jedine tak získate konkrétnu predstavu o tom, či systém bude spĺňať vaše potreby a očakávania.  Či je mydlo/pena dostatočne účinné, či je vyhovujúci dávkovač, systém dopĺňania, objem dávkovača, spôsob balenia mydla pre dopĺňanie, manipulácia pri dopĺňaní, dostupnosť, atď.

Zvolený systém by Vám mal poskytnúť do  budúcna prípadnú zmenu používaného mydla a práve tak by ste sa mali vyvarovať iných záväzkov, ako je minimálne množstvo odberu mydla,  či minimálna suma hodnoty odberu mydla na obdobie, apod.


Často sa rieši zaobstaranie dávkovačov mydla nezávisle na nákupe vhodného mydla. Vzájomná kompatibilita je závislá na spôsobe dopĺňania dávkovačov a spôsobe balenia mydiel. Do dávkovačov dopĺňaných jednorazovými patrónami je možné použiť iba jeden druh patróny. V dávkovači penového mydla nebude fungovať tekuté mydlo a naopak, v dávkovači mydla nefunguje penové mydlo.


Použitie dávkovačov bežného tekutého mydla na abrazívne mydlo spôsobí rýchle zničenie /zodratie/ vnútorného ústrojenstva a znefunkčnenie dávkovača /tečenie, upchatie/.


Ďalším vplyvom na kompatibilitu je materiálová znášanlivosť. Dávkovače s kovovými časťami, ktoré sú v priamom a trvalom kontakte s mydlom, môžu byť dopĺňané iba mydlami, ktoré nie sú agresívne ku kovovým častiam dávkovačov. Najčastejším dôsledkom nezohľadnenia tejto skutočnosti sú nežiadúce korózie vyvolané použitím nevhodného mydla.


Takže pri voľbe dodávateľa tekutého mydla do už existujúcich dávkovačov si nechajte od dodávateľa mydla garantovať, že práve jeho mydlá sú vhodné do existujúcich dávkovačov, že dávkovače budú funkčné počas svojej životnosti a nebudú podliehať predčasnému znehodnoteniu vyplývajúcemu z účinkov mydla.


Na záver všeobecne niekoľko poznatkov z trhu:


- príliš lacné mydlo neumýva dobre a preto sa zvyšuje jeho spotreba, nadmerne opakované dávkovanie zvyšuje opotrebenie dávkovača


- príliš lacné mydlo môže obsahovať nekvalitné prísady, ktoré pôsobia nepriaznivo na pokožku – alergické reakcie, vysušovanie pokožky


- príliš lacné mydlo môže obsahovať prísady agresívne ku gumovým tesneniam. Nechcené pretekanie mydla, následné čistenie podláh, oprava  tesnenia či výmena dávkovača opäť predražuje bežné prevádzkové náklady


- príliš lacné mydlo sa môže v kanistroch kaziť a chemicky rozkladať už pred uplynutím záručnej doby, lebo záruka platí len na neotvorené balenia!


Celkové náklady na mydlo/penu z celkových nákladov na hygienu sú minimálne, preto investovanie do kvalitnejších sa oplatí. Neprejaví sa to veľmi na celkových nákladoch a predídete nežiadúcim účinkom na pokožku /vysušovanie, neúčinnosť…/.


 


späť na zoznam