Hygiena rúk - LORIKA Slovakia s.r.o.

        Spoľahlivé produkty a servis
               pre čistotu akejkoľvek prevádzky

Hygiena rúk

Umývate si ruky vždy keď vyjdete z toalety, pred jedením, po príchode z práce alebo záhrady? A viete si správne umyť ruky? Dôkladná hygiena je minimum, ktoré vieme urobiť pre svoje zdravie.

Používajte vždy teplú vodu, mydlo alebo penu a umývajte si s nimi ruky 20 až 30 sek. Dôkladne si umyte priestory pod nechtami, medzi prstami. Potom si ruky opláchnite a utrite si ich do jednorazových papierových uterákov.

Tekuté mydlo alebo pena

Kvalitné zmäkčujú vodu a pomáhajú rozpustiť a odstrániť špinu z rúk. Pozor na lacné mydlá, ktoré sa väčšinou používajú na verejných toaletách. Je to viac-menej soľou zahustená voda, ktorá zbytočne vysušuje pokožku a neobsahuje tenzidy, ktoré majú pomôcť rozpustiť špinu z rúk.

Ideálne je, ak máte pri sebe ešte alkoholovú dezinfekciu, ktorou si po vysušení dôkladne natriete ruky. Potom ich už oplachovať netreba.

Papierové uteráky  

Po umytí rúk vždy používajte na utretie jednorazové papierové uteráky. Vyvarujte sa textilných uterákov a sušičov rúk. Používajte papierové uteráky, ktoré sú pevné aj za mokra a pri utieraní sa vám neroztrhnú.


Sušiče rúk      

Sušiče rúk fúkajú prúd horúceho vzduchu na vašu pokožku. Tým ju vysušujú, ale nikdy z rúk neodstránite toľko mikroorganizmov ako utretím do papierového uteráka. Nie nadarmo sa v potravinárskych výrobách a zdravotníctve vyžadujú jednorazové papierové uteráky. Ak sú na toaletách sušiče alebo textilné uteráky, radšej použite na utretie rúk vlastnú vreckovku.

Veľmi znečistené plochy

Priestory MHD, domáce zvieratá, telefón, klávesnica resp. myš PC, telefóny, nákupné vozíky a pod. Pozor na kľučky na toaletách, zbytočne si dôkladne umyjete a utriete ruky, keď sa potom chytíte špinavej kľučky. Odporúčam pri odchode použiť papierovú vreckovku na otvorenie dvier toalety.

Porovnanie hygienických náplní

Porovnávajte vždy rovnaké merné jednotky. Každý výrobca má svoje balenie a nemusíte vždy nakúpiť najlepšie. 

Kotúče utierok, toaletného papiera - prepočítajte si vždy cenu na meter a potom porovnávajte (na toaletný papier priemeru 19 cm sa dá navinúť 100 aj 200 m papiera!)

Kanistre, patróny mydla, peny - prepočítajte si vždy cenu za liter a potom porovnávajte (na umytie rúk potrebujete okolo 2mL mydla, ak Vám dávkovač dá 0,4mL, na správne umytie potrebujete 5 dávok!). Pozor na dávkovače, ktoré dávkujú malé množstvo.

Kartóny  pap. uterákov, skladaného toaletného papiera - prepočítajte si vždy cenu za ks.

Porovnávať skladané papierové uterákyuteráky v kotúči je bez testovania veľmi náročné. Odporúčam si to vyskúšať na jednej toalete po 2 týždňoch pri podobnej záťaži a zistiť množstvo spotrebovaných uterákov.

Ak nie je počet jednotiek uvedený na obale, takýto produkt nekupujte! Výrobca pravdepodobne nechce, aby ste to vedeli porovnať. Samozrejme porovnávajte vždy rovnakú kvalitu (nie recyklát vs. buničina a pod.)

Pri kotúčoch si dajte pozor nielen na celkovú metráž, ale aj na udávanú toleranciu +/- %, napr. 10% tolerancie je pri 100 m až 10 m (väčšinou v neprospech zákazníka)!

Kupujte si zásobník, ktorý sa dá priebežne dopĺňať - nedôjde k úplnému vyčerpaniu náplní.

Používajte taký toaletný papier, ktorý sa rozpadne až v odpade, nie už pri použití. Toaletný papier vyrobený zo 100 % celulózy zabezpečuje rozklad v odpade a predchádza upchávaniu potrubia.


Porovnanie sušič vs. papierový uterák - niekoľko dát nutných k porovnaniu ceny jedného utretia, resp. osušenia rúk

SUŠIČE RÚK:

el. príkon sušiča v kWh

vstupné náklady za kúpu sušičov, resp. úpravu na vyvedenie 230 V káblov

počet sušičov

cena el. energie €/kWh

čas 1 sušenia v sekundách

počet zamestnancov

počet prac dní v roku

počet sušení/deň


Potom môžete spočítať ročný náklad na sušenie rúk a nutné vstupné náklady na kúpu a inštaláciu sušičov a z toho dostanete cenu € / sušenie.

PAPIEROVÉ UTERÁKY

Cena pap. uteráka €/ks

počet uterákov na 1 utretie

počet zamestnancov

počet prac. dní v roku

počet utretí/deň


Následne môžete spočítať ročný náklad na utretie rúk spolu s likvidáciou odpadu, vrecami a z toho dostanete cenu € / utretie.

ROZDIELY PRI POUŽÍVANÍ


 

pap. uteráky

sušiče

Hygiena

vysoká

nízka

Odpad

Áno

nie je

Hlučnosť dB

0

Cca 70 dB

Čakacie doby pri zásobníkoch/sušičoch

5 s

10-20 s

Nutné el. pripojenie a spotreba el.

nie

áno

Vstupné náklady

nízke

Vysoké


späť na zoznam