Spoľahlivé produkty a servis
        pre čistotu akejkoľvek prevádzky

Takmer nikto si poriadne neumýva ruky

Každý rok sa objavia štatistiky, podľa ktorých si stále aj v rozvinutých krajinách veľké percento ľudí, najmä mužov, po toalete neumýva ruky.

Štúdia odborníkov z michiganskej univerzity, ktorá zaznamenala návyky 3749 ľudí na verejných toaletách, zistila, že až 95 % užívateľov kúpeľní si umývalo ruky kratšie ako 15 až 20 sekúnd. To je minimálny čas odporúčaný na umývanie, ak chceme zabiť baktérie spôsobujúce infekcie, Celý proces by mal trvať dokonca dve minúty. Tretina pozorovaných nepoužila mydlo a desať percent umývanie celkom ignorovala.

Nemusíme však ani študovať štatistiky, stačí si všímať ľudí vo svojom okolí. Hlavne muži si na svoje neumývanie rúk našli mnohé výhovorky, kolujú o tom aj vtipy. Odborníci na hygienu sú však jednoznační:

„Na pokožke neumytých rúk sa môžu nachádzať rôzne mikroorganizmy, ktoré sa dostanú ústami do tela a vyvolajú ochorenie. Takto sa prenášajú napríklad hnačkové ochorenia, vírusová hepatitída typu A – čiže tzv. choroba špinavých rúk alebo žltačka, chrípka, kožné ochorenia a ďalšie. Dôležité je dôkladné mechanické umytie trením jednej ruky o druhú za použitia mydla a prúdu tečúcej vody, najlepšie vlažnej alebo teplej,“ hovorí Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva.

Ruky by sme si mali umývať aj po každom zakašľaní či kýchnutí. „Ak na to nie je čas ani možnosť navštíviť kúpeľňu, na trhu sú prípravky na dezinfekciu rúk bez použitia vody“, radí Martina Merková.

Okrem vlhkých dezinfekčných vreckoviek dostať efektívne antibakteriálne gély. „Každý určite počul, že pri kýchaní si treba zakryť ústa, ale ani to mnohí nedodržiavajú. Možno tým znížiť aj šírenie infekcie na ľudí v bezprostrednej blízkosti, pretože pri kýchaní sa z dýchacích ciest chorého dostáva do vzduchu infekčný aerosol. Je dôležité si potom ruky dôkladne umyť a pred umytím nepodávať neumyté ruky iným,“ vraví Merková.

Zachrániš život

Ruky by sme si mali dôsledne umývať najmä v chrípkovom období. Vírusmi sa človek ľahko nakazí – alebo môže nakaziť iných.

Na záchode jednej z bratislavských nemocníc nájdete nápis: „Umy si ruky, zachrániš život!“ Nie je to prehnané. Lekár Ignaz Semmelweiss, ktorý od roku 1844 pracoval vo viedenskej všeobecnej nemocnici, bol prvý, kto upozornil, že umývaním rúk predídeme infekciám. Hovorilo sa mu tiež „záchranca matiek“. Všimol si totiž, že chorobnosť rodičiek v nemocnici je omnoho vyššia na oddelení, kde pôsobia študenti medicíny.

Nákazu šírili sami lekári a medici svojimi rukami a nástrojmi, keďže sa pohybovali aj v pitevni a neumývali si potom ruky. Semmelweiss v nemocnici zaviedol povinné umývanie rúk chlórovým vápnom a úmrtnosť hospitalizovaných rodičiek ihneď klesla.

Keby si ľudia zakaždým riadne umyli ruky, úmrtnosť na hnačky by sa vo svete znížila až o 50 percent a úmrtnosť na akútne respiračné infekcie by klesla asi o 25 percent.

Na dverách do kúpeľne, na kohútikoch, uterákoch a samotnej záchodovej mise - skrátka na všetkom, čoho sa v týchto priestoroch dotýkame - sú baktérie. Môže ísť o stafylokok alebo o baktériu E.coli a do nášho tela tak preniknú nebezpečné vírusy a infekcie. Zabrániť tomu je pritom veľmi jednoduché.

Ako si umyť ruky

        -    náramky, retiazky, prstene - pri umývaní ich odložte

        -    tekuté mydlo naniesť na vlhké ruky

        -    trvanie umývania – teplou vodou minimálne 20, optimálne 30 sekúnd. Nesmieme vynechať žiadnu časť rúk

        -    opláchnuť vodou

        -    osušenie jednorazovým uterákom, nedotýkať sa okolia - na zastavenie vody a otvorenie dverí môžeme použiť jednorazový uterák

        -    použitie alkoholovej dezinfekcie alebo antibakteriálneho gélu

Kedy si umyť ruky

        -    pred jedlom

        -    po použití toalety

        -    keď sú ruky viditeľne znečistené

        -    po kontakte so zvieratami

        -    po príchode z exteriéru...

Dávkovacie zariadenie je nutné udržiavať čisté, pri každej výmene náplne ho treba poriadne vymyť, prípadne dezinfikovať.


Prečítajte si aj naše ďalšie blogy venujúce sa hygiene rúk:

TROŠKU VIAC O UMÝVANÍ RÚK

HYGIENA RÚKspäť na zoznam